برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
English فارسی

دانشکده پیرا پزشکیFaculty of Paramedicine

فهرست اصلی
تاریخ : چهارشنبه 29 بهمن 1393
کد 235

قیام 29 بهمن مردم تبریز

قیام 29 بهمن سال 1356 یکی از مهمترین رویدادهای سیاسی تاریخ معاصر ایران و برگ زرینی در شکل گیری و پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی است

همه ساله در آستانه قیام 29 بهمن هزاران تن از مردم شریف تبریز و استان به دیدار مقام معظم رهبری می شتابند و ضمن تجدید بیعت با مقام عظمای ولایت ، پایبندی خود به نظام و مقدسات اسلامی را اعلام می کنند.
آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب درباره قیام 29 بهمن فرمودند: «مردم تبریز در حوادث گوناگون همیشه آغاز کننده بودند و ابتکار عمل را در دست گرفته اند و قضیه 29 بهمن از این قبیل است، اگر مردم بیدار تبریز در چهلم حوادث قم آن حادثه و قیام بزرگ را به وجود نمی آوردند این سلسله اربعینی ها در کشور به راه نمی افتاد».

بر کسی پوشیده نیست که قیام 29 بهمن سال 56 مردم مبارز و انقلابی تبریز آنهم در اوج خفقان رژیم استبدادی پهلوی آخرین پایه های حکومت شاهنشاهی را به لرزه درآوردو درهمین قیام بود که مردم مسلمان تبریز به نمادهای طاغوت و مراکز حکومتی و فساد پهلوی حمله کردند و اولین شعارهای عملی «بیز بوشاهی ایستمیروخ والسلام» ما این شاه را نمی خواهیم، طنین انداز شد .
29 بهمن بنیانگذار روش نوینی بود که بعدها تاریخ نگاران انقلاب اسلامی از آن به عنوان روش «اربعین ها» یاد کردند و مردم تبریز در 29 بهمن سال 56 در اربعین شهدای 19 قم اربعین به پا کردند و همچون آباء و اجداد خود که دیو استبداد داخلی و استعمار خارجی را در دوره مشروطیت شکستند، این بار نیز تبریز نقش تاریخی خود را با خلق قیام پرشور 29 بهمن به خوبی ایفا کرد .
در این روز ،غیرت دینی مردم در پاسخ به اهانت یک مامور شاه به ساحت مقدس مسجد قزلی بازار تبریز و شهادت یک دانشجوی دانشگاه تبریز به جوش آمد و در 10 خیابان اصلی شهر هجوم مردم به مراکز فساد و نمادهای شاهنشاهی آغاز شد و مردم به رهبری روحانیت بویژه شهید آیت الله قاضی طباطبایی اولین شهید محراب، قیام عمومی را آغاز کردند.

طبق اسناد تاریخ انقلاب اسلامی حرکت و قیام 29 بهمن تبریز به قدری وسیع بود که برخی تحلیل گران این قیام را هم سنگ با قیام 15 خرداد دانستند.
چهلم شهدای قم و تداوم استبداد شاهنشاهی پهلوی و دهن کجی به علما و اسلام باعث شد مردم شریف تبریز در 29 بهمن بپا خیزند و بدنبال دعوت عده ای از علما و روحانیان ، چهلم شهدای 19 دی ماه قم را طی مراسمی باشکوه برگزار کنند.
اعلامیه علما و مراجع مبنی بر تعطیل بودن روز شنبه 29 بهمن، 2 روز قبل در بین مردم و بازاریان و دانشگاهیان پخش شده بود و مردم در ورودی بازار بزرگ تبریز در انتهای خیابان فردوس و در مقابل مسجد قزلی جمع شده و ماموران ساواک درب ورودی مسجد را بسته بودند تا مانع حضور و ازدحام و راهپیمایی مردم شوند و در این هنگام به دلیل اصرار مردم به گشودن درب مسجد و توهین ماموران ساواک به ساحت مقدس مسجد و اعتراض یک دانشجوی دانشگاه تبریز و شلیک گلوله به وی ، آتشفشانی به پا کرد که مردم با بدوش کشیدن پیکر این جوان شهید در خیابانهای تبریز به راه افتادند و به ساختمانهای حزب رستاخیز ، کاخ جوانان ، انجمن ایران و آمریکا ، مراکز قمار و فساد و مشروب فروشی ها و سینماها هجوم بردند و این مکانهای فساد را به آتش کشیدند.
سرلشکر سید یحیی صفوی فرمانده پیشین سپاه که در آن زمان دانشجوی زمین شناسی دانشگاه تبریز بود درباره قیام 29 بهمن می گوید : نقش دانشگاه تبریز ،جمعی از استادان و دانشجویان مسلمان و مبارز آن در شکل گیری قیام باشکوه 29 بهمن واقعا ستودنی بود و در اولین ساعات صبح 29 بهمن گروههای دانشجویی با پیوستن به قیام 29 بهمن در شعله ور شدن خشم عمومی مردم علیه خاندان سلطنت نقش مهمی ایفا کردند .
آیت الله سید محمد تقی آل هاشم امام جمعه موقت تبریز نیز می گوید : قیام 29 بهمن موجب درهم کوبیدن قدرت پلیس و ساواک و هیبت دروغین رژیم دژخیم شد و به همه مردم نشان داد که می توان در مقابل اقتدار پوشالی حکومت پهلوی ایستاد و بعد از قیام مردم تبریز در سال 56 بود که مردم دیگر استانها و شهرهای بزرگ و کوچک نیز به حرکت درآمدند .
محمد زارعپور نویسنده کتاب «شکوه 29 بهمن» هم می گوید : مردم تبریز در برهه های تاریخ ملت ایران همیشه در صف اول مبارزه با استعمار خارجی و استبداد داخلی بودند.


طبق اسناد انقلاب اسلامی در مجموع در قیام مردم تبریز در روز 29 بهمن سال 1356، 14 نفر به شهادت رسیدند و بیش از 136 نفر زخمی شدند و 600 نفر نیز ساواک و نیروهای رژیم دستگیر کردند .
علی داننده کارشناس مسائل سیاسی نیز می گوید: هیچ حادثه ای به اندازه قیام 29 بهمن در احیای خیزش 19 دی مردم قم و در تثبیت هویت آن و تداوم انقلاب تا پیروزی تاثیرگذار نبوده است .
ابعاد داخلی و بین المللی قیام باشکوه 29 بهمن مردم تبریز به حدی بود که لرزه بر اندام حکومت پوشالی شاه انداخت و تداوم اربعین شهدای 29 بهمن تبریز موجب پیروزی انقلاب اسلامی شد و به قول پرویز راجی سفیر وقت ایران در لندن «قیام مردم تبریز آنقدر تاثیرگذار بود و ابعاد بین المللی داشت که پس از آن تمام ناظران سیاسی در لندن و اروپا رفتن شاه از سلطنت ایران را بعید ندانستند» .
امام خمینی بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران نیز با تمجید از قیام باشکوه 29 بهمن در پیامی خطاب به مردم تبریز و آذربایجان فرمودند: سلام بر اهالی شجاع و متدین آذربایجان عزیز ، درود بر مردان برومند و جوانان غیرتمند تبریز ، درود بر مردانی که در مقابل دودمان بسیار خطرناک پهلوی قیام کردند و با فریاد مرگ بر آمریکا ، خط بطلان بر گزافه گوییهای او کشیدند